Капитан Америка и Отмъстителите днес са известни дори за малките деца. Това се дължи на блокбъстърите на Марвъл, които oт над десетилетие са се настанили на нашите екрани и продължават да се излъчват, срещайки нестихващ зрителски интерес.
Вероятно мнозина от вас не са наясно, че преди малко над тридесет години японците от Data East са създали не по-малко впечатляващо средство за забавление, което е дало на подрастващи и направо одъртели любители на игрите и комиксите часове разнообразие от скучното ежедневие. Става въпрос за "Captain America and The Avengers" - beat 'em up аркада, която е дяволски близо до съвършенството.
Както става ясно от заглавието, тук ще си говорим за Sega Genesis порта, появил се година след аркадния първоизточник. Явно от SEGA са решили, че интерес към подобно заглавие ще има и отвъд границите на консервативна Япония.
Още от началното меню, играчът е обсипан с възможности. От него зависи дали ще играе сам или с другарче (до четирима общо, в аркадния вариант). Стига да се чувства неподготвен за предстоящата кампания, всеки геймър би могъл да потренира уменията си или просто да разучи управлението на супергероите в специално предвиден за случая тренировъчен режим.
Опциите за персонализация на конкретната игрална сесия също не са малко. Желаещите могат да избират между три трудности. Като цяло, играта не е невъзможна за превъртане, така че не се страхувайте да пробвате и hard трудността.
По подразбиране на Капитана и колегите му се полагат три живота (continues). За мнозина обаче те няма да бъдат достатъчни, така че разработчиците щедро са позволили да започнем с пет или седем живота. Тяхното присъствие е добре дошло и дава възможност дори на абсолютни начинаещи да се поздравят с победата, макар и с повече саможертва (от страна на техните аватари, разбира се).
За най-капризните пък са дадени няколко контролни конфигурации. Никой не може да се оплаква от лошо управление щом той самият е избрал как да се реализира то. Хитро от страна на азиатците.
След обстойното запознаване с менюто ви очаква самата игра. Големият злодей Червения череп събира армия от съюзници и подчинени нему насила, с която възнамерява да завладее света. Срещу неговия заговор застават Отмъстителите, начело със Стив Роджърс, супервойник от американската армия.
В продължение на пет нива, всеки ще може да води личната си война срещу злото. Свикналите с марвълските Отмъстители ще останат разочаровани, че не могат да поемат контрол над Тор и Хълк. Затова пък ще успеят да облекат одеждите на Вижън, Ястребово око, Капитан Америка и Железния човек.
От Data East са се потрудили усърдно, защото всеки достъпен персонаж се играе различно и има разнообразен набор от атаки. Докато Капитан Америка и Ястребово око са по-силни в боя отблизо, Вижън и Железния човек разполагат с "арсенала" да покосяват препятствия и заплахи от разстояние.
Разбира се, няма как само четирима воини да надвият цяла орда от паплач. На помощ от време на време ще се притичат други членове на екипа, сред които Quicksilver, Осата и др. Те ще дават бонуси на основната бойна група и ще я насочват по време на нелекото й начинание.
Макар че обикновените врагове не са особено разнообразни или сложни, те са достатъчно добре "сложени" по нивата, че да разсеят играча и да го спънат преди босовете. Последвалите каузата на Червения череп са много и смятам да спомена само няколко от тях - Мандарина, Ултрон и един Страж (Sentinel).
Докато пушечното месо разчита на численост, босовете представляват сериозна заплаха за жизнените ви точки. Бих ви посъветвал внимателно да наблюдавате движенията им. Само така ще имате шанс да избегнете унизително поражение.
Доволен съм от нивата. Те са приятно разнообразни. Продължават толкова, колкото е необходимо, за да не омръзват. Геймплеят се разнообразява с плуване и летене, а враждата между силите на доброто и злото ще се пренесе дори отвъд границите на изстрадалата майка Земя.
Самият интерфейс не е нищо сложно, но върши своята работа отлично. В горния ляв ъгъл на своя екран ще намерите брой животи, снимка на героя (анимирана, променя се според нивото на жизнените точки), натрупан брой точки (получавате ги при нанасянето на щети) и жизнени точки (от трицифрено число до нула).
Десният горен ъгъл би могъл да показва същата информация за втория играч, стига такъв да се намери. Той ще трябва да изчака с включването си, докато филмчетата от конкретното ниво свършат.
Уви, поради емулираната версия на играта не успях да пробвам "Captain America and The Avengers" с приятел. Въпреки това за мен беше изключително удоволствие да завърша играта няколко пъти. Изпращам специалните си поздрави и на двамата композитори (Tatsuya Kiuchi, Tomoyoshi Sato), които помогнаха да запомня играта с добро още от ранни детски години и ме събориха от стола с легендарната "победна" мелодийка.
Не ми харесаха абсолютно пренебрежими неща. Например, по някаква причина стрелите на Ястребово око имат жалко ниво на поражение, в сравнение с юмруците му. Това е гавра с героя, откъдето и да го погледнем.
Второ, не се подлъгвайте от благите ми думи за трудността, споменати по-рано. Някои главатари на душманите са невъзможни за преодоляване от първия опит и само с много преиграване ще им светите маслото. Това, разбира се, е част от чара на играта. За жалост не всеки ще има търпението да достигне до финалните надписи.
Трето, озвучените реплики се броят на пръстите на едната ръка. Освен, че се използват неколкократно ("Не можеш да избягаш!"), няма как да не се забележи, че всички четирима супергерои са озвучени от същия човек. Мързел? Липса на средства? Кой знае.
В крайна сметка играта е страхотна. Задължителна за онези, влюбени в аркадните машини. По мое мнение обаче всеки заслужава да й даде шанс. Може дори децата от марвълското поколение да се размажат.
Не се ангажирам да дам оценка. Спомените остават.
Няма коментари:
Публикуване на коментар